Onlıne Fılm,Mp3,Program,Video klip,Piyanist ERAY
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Onlıne Fılm,Mp3,Program,Video klip,Piyanist ERAY

>>>Onlıne Fılm,Müzik,Program ve dahası<<<

AnasayfaAnasayfa  Portalli*Portalli*  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Konuya puan ver

Sigara ve Toplum

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

Sigara ve Toplum Vide
MesajKonu: Sigara ve Toplum Sigara ve Toplum Icon_minitimeSalı Şub. 26, 2008 8:19 pm

Tütün içiminin Avrupa’da 1559 yılında başladığı ve buraya 1556’da Amerika’dan geldiğini daha önce söylemiştik. Kâtip Çelebi’ye göre tütün 1601 tarihinde İngilizlerin eliyle İstanbul’a gelmiş ve bazı göğüs hastalıklarına iyi geldiği rivayetiyle(söylentisiyle) hızla yayılmıştır. Zamanın cerrahlar şeyhi İbrahim Efendi tütün aleyhine fetva vermiş, daha sonra ise IV. Murat tütünü yasaklamıştır.1690 yılında kendisi bir tütün müptelası olan Şeyh’ül-İslam Bahayi Efendi helal olduğuna dair fetva vermiştir. 17. yüzyıldan itibaren tütün yaygınlaşmış, 19.yüzyıldan itibaren de ince kağıda sarılarak (sigara halinde) kullanılmıştır.

Tütün alışkanlığı dünyada görülen en yaygın alışkanlıktır. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın yayınlarına göre kişi başına en fazla tütün tüketen ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Sigaranın zararları geç anlaşılmış ve ondan sonra aleyhine kampanyalar başlatılmıştır. Ancak ekonomik ve politik nedenlerle hükümetler yeterince ilgilenmediğinden istenen neticeler alınmamaktadır.

Dünya Sağlık Teşkilatı sigara içmeyi salgın bir hastalık (epidemi) olarak nitelemektedir.Teşkilatın bu değerlendirmesi 30yıllık bir sürede gerçekleştirilen 8 büyük araştırmanın sonuçlarına dayanmaktadır. Bu projelerde 2 milyona yakın insan ve 290 bin kadar ölüm vak’ası tetkik edilmiştir. Tütün dumanında binden fazla madde bulunmaktadır.Bunlar arasında insana zararlı olanların bir kısmı şunlardır:

Nikotin: Muhtemelen alışkanlık oluşumuna yol açmaktadır.Sinir sistemini uyarıcı ve baskılayıcı etkileri,ayrıca kalp-damar sistemine zararlı tesirleri bulunmaktadır.
Kansorejen Maddeler: Tütün dumanındaki kimyasal maddelerin bir çoğunun kanser yapıcı olduğu anlaşılmıştır. Bunlar arasında nitrozaminler,benziprenler,fenoller,hidrokarbonlar önemlidir.
İrritan(tahriş edici)Maddeler: Solunum yollarında daralmaya sebep olurlar. Solunum yollarının yabancı maddelerden, kirlerden, mikroplardan temizlenmesinde çok önemli rolü olan “titrek tüylü epitel tabakası”nın bozulmasına ve aşırı müküs ifrazatına sebep olurlar.
Karbonmonoksit: Tütün dumanında %1 ilâ %5 kadar bulunabilen bu madde, kanda karboksihemağlobin artışına yol açarak oksijenin taşınmasını aksatmaktadır.Buna bağlı olarak doku ve organların beslenmesi bozulur, kişinin iş kapasitesi azalır. Karbonmonoksit ayrıca,kandaki C vitamininin azalmasına yol açar.
Sigara içmek bir alışkanlık olmasının ötesinde bir kitle zehiridir. Sadece kendi zararıyla kalmaz, aynı zamanda daha zararlı alışkanlıklara da sürükler. Esrar gibi bir takım zararlı maddeleri muhafaza eder. Sigara içenlerde alkol ve uyuşturucu kullanma eğilimi daha fazladır. Eroin ve diğer uyuşturucu alışkanlıkları genelde sigara ile başlamaktadır. Sigara irade zayıflaması, tembellik ve rehavete alıştırır. Biraz keyif verir, fakat bu keyfi kısa zamanda çok fazlasıyla götürür.Rûhî gerginlik ve sıkıntıyı azaltmak için bir anlık içilen sigara, zamanla rûhî bir alışkanlık ve davranış biçimi olmaya başlar.Kesildiği zamanlar sıkıntı artar, zihnî faaliyetler zayıflar,yorgunluk, bitkinlik, iştahsızlık,uykusuzluk,baş ağrısı belirtileri kendini göstermeye başlar. Bunlar sigara eksikliği belirtileridir ve artık kişi sigaraya bağımlı haline gelmiştir. İrade dışı bir şeye bağımlı olma hali sigaranın yol açtığı zararların başında gelmektedir.

Sigara, erken ölüm ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebini oluşturmaktadır.Bu alışkanlık milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının sakat kalmasına yol açmaktadır.Sigara büyük ölçüde vücudu etkilemekte ve pek çok hastalığa sebep olmaktadır.Bu hastalıklar arasında sigarayla ilişkisi net olarak belirlenmiş olanları şöyle sıralayabiliriz:

Kanser
Kalp-Damar Sistemi hastalıkları
Solunum Sistemi hastalıkları
Sindirim Sistemi hastalıkları
''prozody''
-ADMİN-
-ADMİN-
''prozody''
Oyunİnndir Forum Ekibi ...
Loisirs : http://www.prozody.yetkin-forum.com

Rep sistemi
Aktiflik:
Sigara ve Toplum Img_left95/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (95/100)
Başarı Puanı:
Sigara ve Toplum Left_bar_bleue99/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (99/100)
Güç:
Sigara ve Toplum Img_left100/10Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (100/10)
Sigara ve Toplum Vide
http://www.prozody.yetkin-forum.com
MesajKonu: Geri: Sigara ve Toplum Sigara ve Toplum Icon_minitimeC.tesi Mart 29, 2008 2:43 pm

BIZ HUZUR EVINE PROFESOR O.E.KOLOGLU ILE ROPORTAJ YAPMAYA GITMISTIK ORDA BI POLISLIKDEN EMEKLI OLAN AMCA VARDI
BI ESPIRI YAPMISTI KONUYU GORUNCE AKLIMA GELDI .

O.E.KOLOGLU: Ben özentı yuzunden sıgaraya basladım.
PolısAmca:Bende ozentı yuzunden basladım.Kalabalık arasına gırınce sıgarayı yakıodum.Kalabalıkdan cıkınca sondurup cebıme koyuodum Very Happy
cok havası vardı Very Happy
Misafir
Misafir
Anonymous

Sigara ve Toplum Vide
MesajKonu: Geri: Sigara ve Toplum Sigara ve Toplum Icon_minitimePaz Mart 30, 2008 4:45 pm

''prozody'' demiş ki:
BIZ HUZUR EVINE PROFESOR O.E.KOLOGLU ILE ROPORTAJ YAPMAYA GITMISTIK ORDA BI POLISLIKDEN EMEKLI OLAN AMCA VARDI
BI ESPIRI YAPMISTI KONUYU GORUNCE AKLIMA GELDI .

O.E.KOLOGLU: Ben özentı yuzunden sıgaraya basladım.
PolısAmca:Bende ozentı yuzunden basladım.Kalabalık arasına gırınce sıgarayı yakıodum.Kalabalıkdan cıkınca sondurup cebıme koyuodum Very Happy
cok havası vardı Very Happy

zuhahahahahahaha o adam ileee benimde görüşmem lazım mış yaa tam benim kafandanmış Very Happy lol! Laughing Very Happy Laughing Laughing
kahraman
-ADMİN-
-ADMİN-
kahraman

Rep sistemi
Aktiflik:
Sigara ve Toplum Img_left80/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (80/100)
Başarı Puanı:
Sigara ve Toplum Left_bar_bleue80/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (80/100)
Güç:
Sigara ve Toplum Img_left88/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (88/100)
Sigara ve Toplum Vide
MesajKonu: Geri: Sigara ve Toplum Sigara ve Toplum Icon_minitimeÇarş. Ara. 17, 2008 10:01 pm

heyt bea Smile
kahraman
-ADMİN-
-ADMİN-
kahraman

Rep sistemi
Aktiflik:
Sigara ve Toplum Img_left80/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (80/100)
Başarı Puanı:
Sigara ve Toplum Left_bar_bleue80/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (80/100)
Güç:
Sigara ve Toplum Img_left88/100Sigara ve Toplum Empty_bar_bleue  (88/100)
Sigara ve Toplum Vide
MesajKonu: Geri: Sigara ve Toplum Sigara ve Toplum Icon_minitimeÇarş. Ara. 17, 2008 10:02 pm

Ama cidden toplumumuz cebinde yemek yemeye parası yok ama gider en pahalı sigaradan alır ...

Sigara ve Toplum

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası